Van Büyükşehir Belediyesi
VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BAKAN MAHİNUR ÖZDEMİR GÖKTAŞ SOSYAL HİZMET KAMPÜSÜNÜN TEMELİNİ ATTI

12 Eylül 2023 , Salı


Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan bölgenin ilk ve tek sosyal hizmet kampüsünün temeli Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın katıldığı törenle atıldı. 

Çeşitli açılış programları için kente gelen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş Engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak ve onların sosyal yaşama daha fazla katılımlarını sağlamak için Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından Edremit İlçesinde yapımına başlanan sosyal hizmet kampüsünün temel atma törenine katıldı. 

Törene Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, Ak Parti Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, İlçe Belediye Başkanları ve kurum müdürleri katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda konuşan Bakan Göktaş, hizmetleri toplumun bütün kesimlerine ulaştırmayı hedeflediklerini belirterek, Özel bakıma ihtiyaç duyan engelli ve yaşlı bireylerin bakımlarını, sadece ailelerinin sorumluluğuna bırakmadıklarını söyledi. 

“VAN'IN DA REFAH DÜZEYİ YÜKSELİYOR”

Van’ın çok güzel ve kadim bir şehir olduğunu ifade eden Bakan Göktaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu güzel şehrimiz için hükümet ve bakanlık olarak çok özenli çalışmalar ortaya koyuyoruz. Özellikle 2011 yılında yaşanan depremden sonra, Van'ın yeniden güçlenmesi adına hükümetimiz çok çaba sarf etti. Çok şükür çalışmalar meyvesini veriyor ve Van'ın da refah düzeyi yükseliyor. Ben ilk defa geldim Van'a. Bu güzel şehrin ne kadar kalkındığını burada gururla takip ettim. Gittiğim her yerde de bu güzel şehri anlatmaya devam edeceğiz. Biz de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak, vatandaşlarımızın bize ulaşmasını beklemeden ihtiyaçlarını tespit ediyor, hızla harekete geçiyoruz. Hizmetlerimizi toplumun bütün kesimlerine ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda dezavantajlı gruplar için yeni hizmet modelleri belirliyoruz. Özel bakıma ihtiyaç duyan engelli ve yaşlı bireylerin bakımlarını, sadece ailelerinin sorumluluğuna bırakmıyoruz. Bu sosyal hizmet şehri de o yüzden çok kıymetli. Engelleri ortadan kaldırmaya yönelik bir takım çalışmalar yürütülecek. Onların hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik bir takım çalışmalar yürütülecek. Evde bakım hizmetlerimiz ve gerekli durumlarda maddi desteklerimiz ile her zaman vatandaşlarımızın yanındayız.” 

“BURASI MUTLU ÇOCUKLAR, MUTLU ANNELER, MUTLU AİLELERİ İNŞA ETMEK İÇİN OLUŞTURULAN BİR KAMPÜS” 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak, kendilerini bütün vatandaşların sağlığı, mutluluğu ve toplumsal katılımı konusunda sorumlu gördüklerini ifade eden Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, “Bu anlamda Van ilimiz için de bugün özel bir yapının temellerini atıyoruz. Van Sosyal Hizmet Kampüsümüz, toplam 67 bin 961 metrekarelik alan üzerine inşa ediliyor. Bunun içerisinde aktif yaşam merkezi, bakım ve rehabilitasyon idari binası, çocuk evleri ve spor kompleksleri, konaklama binaları gibi bölümler yer alıyor. 3 bin 900 metrekarelik bir yapı olarak planlandı. Merkez içerisinde konferans salonu, fizik tedavi odası, oyun odaları gibi pek çok imkânları da barındıracak. Elbette çocuklarımızı da unutmadık, bu güzel sosyal hizmet şehrimizde. Onlar için de etkinlik alanlarına yer verdik. Çünkü mutlu çocuklar, mutlu anneler, mutlu aileleri inşa etmek için her bireyi düşünerek oluşturulan bir kampüs burası. Çocuk evlerimizin dışında müstakil bir spor alanı da olacak. Yüzme havuzu da mevcut olacak. Bütün detaylarıyla tasarlanan bu sosyal hizmet kampüsümüzün bütün vatandaşlarımıza yeni bir nefes olacağına inanıyorum. Çok çeşitli faaliyet alanlarını kapsayan kampüsümüzde ağırladığımız misafirlerimiz için özel bir yaşam alanı sunuyoruz. Yapımına başlanan sosyal hizmet kampüsümüzün Vanlı hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

“PROJEMİZ ENGELLİ AİLELERİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRMA ÜZERİNE DİZAYN EDİLMİŞTİR”

Milletin kaynaklarını, Devletin gerçek sahibi olan millete, özellikle de o milletin engellilerine, engelli annelerin, çocuklarına harcamaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, “Sayın Bakanım böyle güzel bir günde doğunun incisi, kadim şehrimiz de sizleri ağırlamaktan Büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Van halkı adına tekrar hoş geldiniz diyorum. Temelini attığımız proje engelli annelerinin, engelli ailelerinin derdini anlamak, derdini dert etmek, onların yaralarına merhem olmak için hazırlanan bir projedir. Sosyal Hizmet Kampüsümüzde engelliler için eğitim alanları ve engellilerin barınacakları alanlar var. Kısacası projemiz engelli ailelerin hayatını yaşamını kolaylaştırma üzerine dizayn edilmiş bir projedir. Şunun altını çizmeden geçemeyeceğim. Aslında ben valiyim ama Büyükşehir Belediye Başkanlığına da vekâlet ediyorum. Belediyenin kaynakları, milletin kaynakları. Milletin kaynaklarını da Devletin gerçek sahibi olan millete, özellikle de o milletin engellilerine, engelli annelerin, çocuklarını harcamaktan da büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. İnşallah Bakanlığımızın da destekleriyle projemiz bir yıl içinde bitmiş olacak. Ben tekrar bu projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen bütün mimarlarımıza, mühendislerimize Teknik elemanlarımıza, belediye çalışanlarımıza, Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın kıymetli çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Emeği geçecek olan ustalarımıza, işçilerimize Allah kaza bela vermesin” diye konuştu.

Hükümet ve belediyeler olarak Van’da çok güzel proje ve eserlere imza attıklarını söyleyen Ak Parti Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu ise çalışmalarından dolayı Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti. 

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Mehmet Sırrı Şık'ın dua okumasının ardından kurulan platformdan temel atma töreni yapıldı.

Bu içerik Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından yayımlanmıştır.

Kişisel Verileri Koruma Kanununa uygun bir şekilde web sitemizde çerez kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için Gizlilik Politikası ve Aydınlatma Metnini inceleyebilirsiniz.