Van Büyükşehir Belediyesi
VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

SOSYAL DESTEK HIZIR VAN PROJESİ START ALDI

20 Haziran 2022 , Pazartesi


Valilik tarafından hayata geçirilen ve ihtiyaç sahiplerinin sorunlarına kısa zamanda çözüm bulacak ‘Sosyal Destek Hızır Van Projesi’nin’ lansmanı yapılarak start verildi.
Edremit ilçesindeki Uygulama Oteli'nde düzenlenen lansman toplantısında, projenin aşamaları ve sistem üzerinden nasıl takip edileceği slaytlar eşliğinde anlatıldı.

KİMSESİZLERİN KİMSESİ OLACAĞIZ

Toplantıda konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Dr. Ozan Balcı, hayırlı bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, 150 kişilik ekibin sürekli sahada olacağını dile getirdi. Kimsesizlerin kimsesi olacaklarına vurgu yapan Vali Dr. Ozan Balcı, “Benim en çok önemsediğim bir numaralı iş bu. Peygamberimiz ne diyor? Komşusu açken tok yatan bizden değildir. Allah'a şükür Türk devletinin, milletinin, Van'ın, imkanı, kuvveti, kudreti yerinde. Biz fakiri, fukarayı bulacağız. Devlet geleneğimizde en önemli işlerden biri, kimseyi aç-açıkta bırakmamak, fakirin, fukaranın. garibanın, yarasına merhem olmak, derdiyle dertlenmektir. Allah'tan gayri kimsesi olmayanların kapı komşusu, evladı annesi, babası, abisi, ablası olacağız. Sadece fakir fukara değil.  Yetim çocuklar var, engelli çocuklar var. Öksüz çocuklar var. Bunun gibi birçok ihtiyaç sahibi vatandaşımız var” Dedi.

BU GÖNÜL PROJESİ TÜRKİYE’YE MODEL OLACAK

İlin tamamında uygulanacak proje için iletişim hatlarının, WhatsApp ve sosyal medya hesaplarının açıldığını dile getiren Vali Dr. Ozan Balcı, şunları söyledi:

“İhtiyaç sahipleri tespit edilirken okul müdürlerimiz, imamlarımız, muhtarlarımız o mahalledeki milletin derdiyle dertlenenler bize bu insanları yönlendirecek. Bunu bir ödül olarak düşünün. Elimiz ayağımız tutuyor. Allah'a ne kadar hamd etsek azdır. Bir yetimin başını sıvazlamak, öksüzün sırtını sıvazlamak, bir yaşlının halini sormak, bir yatalak hastanın yarasına merhem olmak. Kazanın kaynıyor mu? Soban yanıyor mu? diye soracağız. Van'daki birinin derdi bizim derdimizdir. Onun ıstırabını dindirmek bizim görevimizdir. Bu bizim mutluluğumuzdur. Bizler kardeşiz. Onun için kardeşler birbirine yardım etmeli. Bu bizim ahiretimize ve bu dünyamıza katkı sağlar. Bu bir gönül projesi. İnşallah Türkiye’ye örnek olacaktır. Yapılacak iyilik şehre gelecek kazayı, belayı bertaraf eder. Biliyorsunuz yetimlerin uğruna, öksüzlerin uğruna, hastaların uğruna, yatalak hastaların uğruna yüce Allah kazayı belayı bile bertaraf eder. Bu işi aşkla, şevkle yapmamız lazım. Bunu çok önemsiyorum. Van, kadim bir şehir. Van'da derdi olanın yanındayız. Tüm arkadaşlarıma güveniyorum.”

MEMLEKETİ HER ŞEYİ İLE SEVECEKSİN

Sadece insanların değil, hayvanlara da yardımcı olacaklarını tedavilerinin yapılacağına dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı,  “Kanadı kırık bir güvercin bile varsa söyleyin. Onun da tedavisini yaptıracağız. Ayağı kırık bir kedi varsa onun da bakımı yapılacak. Memleketi, milleti seviyoruz diyorsun. Neye göre seviyorsun? Memleketi, milleti sevmenin aslı ve birinci kuralı. Önce kendini sevmen. Çünkü sen yüce bir varlıksın. İkincisi insanı sevmek. Ama insanı sevmek yetmez. Memleketi, milleti sevmek, meralarıyla, dağlarıyla, ormanlarıyla, ırmaklarıyla, gölleriyle, börtüsüyle, böceğiyle, florasıyla, faunasıyla, havasıyla, suyuyla, toprağıyla sevmektir” dedi.

Konuşmanın ardından Vali Dr. Ozan Balcı alanda çalışacak ekiplerle tanışıp hatıra fotoğrafı çektirdi.

Programa, AK Parti Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, Vali Yardımcıları Yavuz Arslan, Adem Balkanlıoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu kaymakamlar, belediye başkanları, kurum müdürleri ve projede çalışacak personel katıldı.


Bu içerik Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından yayımlanmıştır.

Kişisel Verileri Koruma Kanununa uygun bir şekilde web sitemizde çerez kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için Gizlilik Politikası ve Aydınlatma Metnini inceleyebilirsiniz.