Bahçesaraylı muhtarlarla sorunlar konuşuldu…

Bahçesaraylı muhtarlarla sorunlar konuşuldu…

Bahçesaraylı muhtarlarla sorunlar konuşuldu…
Van Büyükşehir Belediyesinin muhtarlar buluşması Bahçesaraylı muhtarlarla devam etti. 
Büyükşehir Belediyesi’nden Genel Sekreter Mustafa Yalçın, Genel Sekreter Yardımcıları Memet Yaşar, Salih Allahverdi ve Daire Başkanlarının katılımıyla Bahçesaray’da muhtarlarla koordinasyon toplantısı gerçekleşti. Bahçesaray Kaymakamlığında düzenlenen toplantıya Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan’da katıldı. 
Bahçesaraylı 20 muhtarın mahalleleriyle ilgili sorunları dağıtılan formlarla yazılı sunarken, kimi muhtar ise söz alarak sorunlarını paylaştı. Genel Sekreter Mustafa Yalçın’da aktarılan sorunların çözümü noktasında gerekli çalışmaları yaptıktan sonra adım atılacağını belirtti.
Çok iş, az laf söyleviyle hareket ettiklerini ifade eden Yalçın, muhtarlardan gelen bilgiler doğrultusunda mahallelerde en az üç sıkıntıya bu yaz dokunacaklarını söyledi.
Van’da 10 yıl kadar Büyükşehir Belediyesi açısından bir boşluk yaşandığını belirten Mustafa Yalçın, “Büyükşehir belediyesi kanunu çıkalı hem bir kurumsallaşma olmamış hemde başka yerlere başka bir şekilde başka düşüncelerle hizmet edildiğini benim söylememe gerek yok. Büyükşehir Belediyesi su, kanalizasyon, yol, imar, itfaiye, mezarlık ulaşım ve otogar hizmetlerinden sorumludur. Sizin arzularınızı eksikliklerinizle alakalı tespiti sayın kaymakamımız yapmış. Büyükşehir belediyesine düşen çok iş var. Acil konuları dikkate alarak bu yaz gerekli çalışmaları yapacağız” dedi.
“Van’da güzel işlere imza atacağız”
Yalçın, “Açıkça söylemek gerekirse elimizi güçlendirin. Devlete güvenin, devletinde bize güvendiğine  güvenin. Bizde rahatça gelip size hizmet edelim. Ekip olarak buraya geldik. Bundan böyle bir problemizin olduğunda direk bizimle ilgili arkadaşlarımıza 24 saat ulaşabileceksizniz. Biz hizmet yapmaya geldik. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı benim için güzel şeyler söyledi. Bu beni daha çok bir görev sorumluluğu altına sokuyor. Ben 22 yıl Kayseri’de genel sekreterllik yaptım. Çevre bakanımız sayı Mehmet Özhaseki ile güzel işlere imza attık. İnşallah Van’da güzel işlere imza atacağız” diye konuştu.
Bahçerasay Kaymakamı Serhat Karabektaş, Büyükşehir belediyesiyle el ele vererek kısa sürede bir fark oluşturmak istediklerini ifade etti.
Van Büyükşehir Belediyesinden gelenlerle beraber hizmete ara verme döneminin sona ereceğini kaydeden Karabektaş, şunları konuştu:
“Van ve Bahçesaray hızlı bir çalışma ile ihtiyaçlarını giderecek. Yıllarca yığılan karşılık görmeyen talepler var. İhtiyaçlar ertelenmiş. Gerçekten çok büyük sorunlar var. Yeni göreve gelen arkadaşlarımız bu büyük sorunlarla mücadele etmek zorunda kalacaklar. Bölye olunca bizim taleplerimiz sıraya koyarak inşallah sıkıntılarımız çözeceklerdir. Biz muhtarlarımızdan talepleri aldık. Büyükşehir Belediyesinin sorumluluk alanına giren kısımlarıda derledik. Büyükşehir belediyemize çözümü için sunacağız. Kısa vadede büyükşehirde bizde bir fark oluşturmk istiyoruz. Devletimizin bu işe el koyduğunu vatandaşı hizmetle buluşturmak istediğini bizde hem vatandaşlarımıza ve muhtarlarımıza göstermek istiyoruz. Kıyıda köşede kalmış bir ilçe olduğumuzda pozitif bir ayrım istiyoruz.”
“Birbirimiz aldatmayacağız”
Halk ile her zaman istişare ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan ise samimiyet duygusuyla işlerin çözüleceğini kaydetti.
15 yılda verilen tüm sözleri tutuklarını anlatan Orhan, “Bugün bu işin en profesyonel ismi bugün karşınızda. Bu iş nasıl yapılaması gerekiyorsa onu yapıyoruz. Burası İstanbul, Kayseri, İzmir değil. Burası Bahçesaray. Ve birinci elden ne gerekiyorsa yapacağız. 15 yıldır bu memlekette birşeyler yapıyoruz. Altyapıdan üst yapıya, sağlıktan eğitime bir çok şey yaptık. Hep ileriye gittik. Geriye doğru gitmedik. Ama samimiyeti elden bırakmayacağız. Birbirimizin gözüne bakacak seviyeyi korumak lazım. Birbirimiz aldatmayacağız. Aldanmayacağız. Onun için başarılı olmalıyız. Samimimiyiz. Eğer kapının arkasına geçeceksek ve samimiyeti elden bırakırsak bu işi asla başaramayız. Kapının dışında istismar var. Çocuklarımızın geleceğine kast eden insanlar var. Terör odakları var. Bin türlü proje var. Biz buna kendimizi teslim edemeyiz. Etmemeliyiz. Yoksa bu çabamızın tamamı boşa gidecek. Ne dediniz. Biz yanlış yaptık. Piz pişman olduk. Lütfen bir ve birlik olalım. Bu memleketi ayağa kaldıranlım. Duran hizmeti yeniden başlatalım. Yeniden son hız bahçedaray memleket ayağa kalksın. Gelin omuz verelim. Bakın buradayız. Bu işin piri ile beraberiz. Devletimizle bu işi bilen ekiple birlikteyiz. Başaramayacağımız hiçbir şey yok” şeklinde konuştu.
Toplantı bitiminde İlçe Kaymakamı Serhat Karabektaş, Genel Sekter Mustafa Yalçın’a bir teşekkür plaketi sundu, ardından heyetle beraber feqiye teyran’ın türbesini ve evini ziyaret etti.
BELEDİYE BAŞKANI
baskan
Murat ZORLUOĞLU
Büyükşehir Belediye Başkan V.
Van Otobüs Saatleri
Su Borcu Ödeme
188
E-imar
Belvan Dolum Noktaları