Deniz Süpürgesi Van Gölü’nde temizliğe başladı

Deniz Süpürgesi Van Gölü’nde temizliğe başladı

Deniz Süpürgesi Van Gölü’nde temizliğe başladı

Van Büyükşehir Belediyesi’nin “Deniz Süpürgesi” Van gölü’nde yüzey temizliğine başladı. Deniz süpürgesi bir günde 500 bin m2’lik alanı tarayıp, sepetine bir seferde 300 kg katı atık alabiliyor. 

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’na bağlı Van Gölü İyileştirme Müdürlüğü’ne ait deniz süpürgesi, İskele sahilinden Van Gölü’ne indirildi. Göl yüzeyinde 5 ay boyunca günde 8 saat hizmet verecek olan deniz süpürgesi insanların en yoğun olduğu bölgelerde temizlik yapacak. Bir günde 500 bin m2’lik alanı tarama özelliğine sahip süpürge tek bir seferde haznesine 300 kg katı atık alabiliyor. 

Dünyanın en büyük sodalı gölü olma ünvanına sahip Van Gölünde kirlenmeye karşı mücadelenin aralıksız yürütüldüğünü kaydeden Belediye yetkilileri, Van’ın simgesi olan Van Gölü’nü sonraki kuşaklara tertemiz bir şekilde ulaştırmak için herkesi sorumlu davranmaya davet etti.

Deniz süpürgesinin Van Gölü’ne indirilişi sırasında çalışmaları dikkatle izleyen vatandaşlar Büyükşehir Belediyesi’ne ve emeği geçenlere teşekkür ederek memnuniyetlerini dile getirdi.       

BELEDİYE BAŞKANI
baskan
Murat ZORLUOĞLU
Büyükşehir Belediye Başkan V.
Van Otobüs Saatleri
Su Borcu Ödeme
188
E-imar
Belvan Dolum Noktaları