Dönerdere ve Emek Köylerine Yeni Sulama Kanalları

Dönerdere ve Emek Köylerine Yeni Sulama Kanalları

Dönerdere ve Emek Köylerine Yeni Sulama Kanalları

Van Büyükşehir Belediyesi Özalp Dönerdere ve Emek köylerinde eskiyen sulama kanallarını yeniliyor.  
Tarımsal İşler Daire Başkanlığı ekipleri Özalp İlçesi’ne bağlı Dönerdere ve Emek köylerinde 1977-80 yılları arasında yapılmış atıl durumda bulunan sulama kanallarını yeniliyor. Mevcut hali ile çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşan vatandaşların su ihtiyaçlarını karşılayamayan kanallar, yenilenmesinin ardından sulama suyunu toplam 40 bin dönüm araziye  ulaştıracak. Dönerdere’de 16 bin metre, Emek Köyü’nde ise toplam 1300 metre sulama kanalı yapmayı hedefleyen ekipler kanalların tamamlanmasının ardından üzerinden insan, hayvan ve araç geçişlerinin yapılabilmesi için köprü ve benzeri sanat yapılarıda tamamlanarak köylünün kullanımına sunacak.  
Dönerdere’de bulunan sulama göletinde de bakım ve onarım çalışmaları yapan Tarımsal İşler Daire Başkanlığı ekipleri suyun normal akışına engel olan bozuk dip savak vanasını değiştirdi.        
Çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşarak geçimlerini sağlayan köylüler için sulama kanallarının büyük önem taşıdığını ifade eden yetkililer, yeni sulama kanallarının hizmete girmesinin ardından vatandaşların çiftçilik ve hayvancılık için ihtiyaç duyduğu suya kavuşacağını söyledi. 
Su yetersizliğinden dolayı tarlalarında ekim yapamadıklarını ve hayvanların su ihtiyacını karşılayamadıkların  belirten köylülerde, Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek uzun yıllardır devam eden bir mağduriyetin yeni kanallarla birlikte ortadan kalkacağını söyledi.

BELEDİYE BAŞKANI
baskan
Murat ZORLUOĞLU
Büyükşehir Belediye Başkan V.
Van Otobüs Saatleri
Su Borcu Ödeme
188
E-imar
Belvan Dolum Noktaları