VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

ALLAH’IN İZNİYLE TÜRKİYE’NİN FİKRİ SORULMADAN BU BÖLGEDE ADIM ATILAMAYACAK

12 Mayıs 2018, 11:00


Vali Murat Zorluoğlu, İpekyolu ilçesine bağlı Erçek Mahallesine giderek, Erçek şehidi Piyade Er Süleyman Dağlar için okutulan mevlide ve Erçek Sürekli Eğitim Merkezi’nin açılışına katıldı. Vali Zorluoğlu mevlit sonrası mahalle sakinleriyle bir araya gelerek yaptığı konuşmada, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Allah’ın izniyle yakın zamanda dünyanın o büyük güçlerinden biri haline gelecek ve Türkiye’nin fikri sorulmadan, kararı alınmadan bu bölgede adım atılamayacak” dedi.

Mahalleye gelişinde ilçe kaymakamı Cemil Öztürk ve protokol üyelerince karşılanan Vali Zorluoğlu, programına İpekyolu Belediyesi tarafından hizmete alınan Erçek Yaşam Merkezi’ni ziyaretiyle başladı. Buradaki incelemelerinin ardından merkez bünyesindeki Erçek Sürekli Eğitim Merkezi’nin açılışını gerçekleştiren Vali Zorluoğlu, sınıfları dolaşarak üniversiteye hazırlanan öğrencilerle sohbet etti. 

Daha sonra mahallenin Mehmetçik İlk ve Ortaokulu’na geçen Vali Zorluoğlu, ellerinde Türk bayraklarıyla coşkulu bir karşılama sergileyen öğrencileri selamladı. Okul bahçesinde hizmete alınan Mehmetçik Anaokulu’nun da açılışını yapan Vali Zorluoğlu, buradaki miniklerle vakit geçirip hediyeler verdikten sonra, yeni voleybol ve basketbol sahasını inceledi. 

Okuldaki temaslarının ardından mahalle sakinleriyle bir araya gelmek üzere Erçek Nur Camisi taziye evine giden Vali Zorluoğlu, burada yaptığı konuşmada, Erçeklilerin coşkulu karşılaması ve gösterdikleri misafirperverliğin kendisini çok mutlu ettiğini belirtti.

Vali Zorluoğlu, “Değerli kardeşlerim; gerçekten sizleri, Erçek’i çok hoş buldum. Geldiğimiz andan itibaren sizlerin güleryüzü, gösterdiğiniz teveccüh ve güzel karşılama, harikulade ev sahipliği için ayrı ayrı hepinize canı gönülden teşekkür ediyorum. Değerli kardeşlerim; memnuniyetle gördük ki Erçek'in çehresi değişmiş. Van’ın birçok yerinde olduğu gibi Erçek’te de çok güzel hizmetler ortaya konmuş. Gerek hükümetimizin ve merkezi idare olarak valilik ile kaymakamlığımızın, gerek büyükşehir belediyesi ve İpekyolu belediyemizin burada son bir yıl içerisinde yaptığı çalışmalar hakikaten göz kamaştırıyor. Geldiğimizden beri ayağımız çamura değmedi. Maşallah köyün meydanı, yolları sıcak asfaltla kaplanmış. Buraya talimatımızla sağ olsun kaymakamımız çok güzel bir sürekli eğitim merkezi açmış. Orada 80 gencimiz üniversiteye hazırlanıyor. Öğretmenleri başlarında, kaynak kitapları, testleri ellerinde, hatta öğlen yemekleri kumanyaları da hazır şekilde orada onları üniversiteye hazırlıyoruz. Şimdi inşallah önümüzdeki yıl için bu kapasiteyi iki katına çıkaracağız. Önümüzdeki yıl burada lise dördüncü sınıfta okuyan çocuklarımızı da bu sürekli eğitim merkezinde inşallah üniversiteye hazırlayacağız” dedi.

Erçek Yaşam Merkezi’nin çok önemli bir hizmet olduğuna dikkat çeken Vali Zorluoğlu, “Erçek Yaşam Merkezi, Van’da bile konuşuluyor. Gerçekten orada gördük; çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız gün boyu çok çeşitli aktivitelerle vakit geçiriyor, bir şeyler üretiyorlar. İnşallah ürettikleri şeyleri de yakında satmaya başlayacaklar ve aile ekonomilerine katkı sağlayacaklar. Erçekle ilgili projeler bunlarla sınırlı değil. Çok büyük gölet projeleri var. Biliyorsunuz bunların bir tanesi başladı. Kalanları da yakından takip ediyoruz. İnşallah sulama konusunda da önümüzdeki yıllarda Erçek’te ve bağlı mahallelerde çok önemli gelişmeler olacak” şeklinde konuştu.

Göreve başladıkları günden itibaren Van için büyükşehir belediyesi ve valilik olarak eksik kalan önemli hizmetleri gündeme getirdiklerini anlatan Vali Zorluoğlu, “Biliyorsunuz bizden önceki belediye yönetimi hani kendilerini çok çevreci ilan etmişlerdi ya, hani biz çevreye çok duyarlıyız, ağaca, çiçeğe, böceğe hayranız diyorlardı ya? Biz geldiğimizde İpekyolu ve Tuşba ilçesinin kanalizasyonu neredeyse hiç arıtılmadan denize veriliyordu. Toplam kanalizasyonun yüzde 25’i arıtılabiliyor, kalan yüzde 75’i doğrudan, kirletecek şekilde Van denizine veriliyordu. Ne yaptık değerli kardeşlerim? Bizler büyükşehir belediyesi olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve hükümetimizin bize sağladığı maddi kaynakla, süratle 100 milyon liralık bir proje hazırladık. Yeni bir atık su arıtma tesisinin ihalesini sonra da sözleşmesini yaptık. Yer tesliminin ardından çalışma başladı. İnşallah kısa bir süre içerisinde biz de temel atma törenini hep birlikte yapacağız. Bu atık su arıtma tesisi, 1.050.000 nüfusun kanalizasyonunu tam biyolojik arıtma ile arıtabilecek yüksek teknoloji ile donatılmış muhteşem bir eser. Van’ımıza hayırlı, uğurlu olsun. ‘Biz çevreciyiz’ diyenlerin yapmadığı, dokunmadığı bir diğer temel hizmet, katı atık entegre tesisi. Şimdi 2009’dan beri belediye anlamında iktidarda olanların yapmadığı bir hizmeti biz başlatıyoruz. Nedir bu hizmet? Çöplerimizi artık düzenli depolamaya kavuşturuyoruz. Biliyorsunuz buraya gelirken Özalp yolu üzerinde şu anda bir vahşi depolama alanı var. Van’ın bütün çöpleri toplanıyor. Bu hem görüntü hem çevre kirliliği oluşturuyor hem de insan ve canlı hayatına olumsuz etkileri oluyor. Van gibi bir büyükşehire bu yakışmıyor. Türkiye’de 30 büyükşehir var. Diğer büyükşehirlerin tamamında düzenli katı atık depolama tesisleri var. Bir tek Van’da yapılmamış. Bunu da sizlerin takdirine sunuyorum. Hani o çok çevreciyiz diyenler maalesef Van’ımızın çöpünü bu şekilde görmezden gelmişler. Şimdi biz ne yaptık değerli arkadaşlar? Süratle bunun da projesini hazırladık, mevcut alanda bir rehabilitasyon projesi yaptık. O vahşi depolama alanının üzeri tamamıyla kapatılıyor. Orası inşallah yemyeşil bir alan olacak. Onun yanında ne yapıyoruz? Bir çöp ayrıştırma tesisi yapıyoruz. Bir fermantasyon tesisi yapıyoruz. Yeni bir düzenli depolama alanı yapıyoruz. Çöplerimizi artık o düzenli depolama alanına düzenli bir şekilde depolayacağız. Yine orada çöp suyu için arıtma tesisi yapıyoruz. Ayrıca dört ilçemizde transfer istasyonu yapıyoruz. Yani bundan sonra bu dört ana merkez ilçelerimizden transfer istasyonuna çöpler gelecek, oradan büyükşehir olarak alacağız, getireceğiz buradaki düzenli depolama sahamızda bu çöplerimizi inşallah bundan sonra düzenli bir şekilde depolayacağız. Bunun da projesi hazırlandı, ihaleye çıkıyoruz.  Hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Van’da gerçekleştirilen asfalt ve yol çalışmalarına ayrı bir parantez açan Vali Zorluoğlu, “Geçen yıl Van’da adeta asfalt yol seferberliği ilan ettik. Bakın Büyükşehir Belediyesi olarak geçen yıl 1000 kilometre yol yaptık. Bunun 650 kilometresi sıcak asfalttır. Bunu siz de biliyorsunuz. Erçek’te de 25 kilometre grup yolunu sıcak asfalt yaptık. Bütün ilçelerimizde Erciş’ten Özalp’a, Gevaş’tan Bahçesaray’a, Muradiye’den Çaldıran’a kadar bütün ilçelerimizde eski köy, yeni mahallelerimizi ilçelere bağlayan yolların büyük bölümünü asfaltladık. Bu sene de inşallah ihaleler başladı. Ağırlığı merkezde; İpekyolu, Tuşba ve Edremit ile Erciş’te olmak üzere, inşallah asfalt anlamında çok önemli mesafeler kat edeceğiz. Şimdiden hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu.

Konuşmasının devamında yapılan hizmetler ve yatırımlarla Van’da önemli bir değişim ve dönüşüm yaşandığına işaret eden Vali Zorluoğlu, “Anlattığım çalışmaların dışında çok önemli cadde düzenlemeleri, aydınlatmalar, yeni caddeler var. Van’daki değişimi, dönüşümü insaf sahibi herkes görüyor. Buna siz de şahitsiniz.  Cıvıl cıvıl bir şehrimiz var. İnsanlarımız artık güvenli huzurlu bir şekilde istediği vakit, 24 saat sokaklara çıkıyor. Ailesiyle, çoluk çocuğuyla birlikte eğleniyor, dinleniyor. Alışveriş yerlerimiz, esnafımız kalabalık çok şükür. Yerli ve yabancı turistler ilimize geliyor. Esnafımız halinden memnun. Eksiklerimiz var. Biz bunları biliyoruz. Eksiklerimizi tamamlamak için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Değerli Erçekliler size bu ve bunun gibi birçok hizmeti sıralayabilirim. Bu az önce saydığım hizmetlerin tamamı, bunun içerisine kent meydanını, kent müzesini, iskele caddesinde yapacağımız muhteşem düzenlemeyi, yeşil alanları, parkları, bahçeleri, İpekyolu gibi çok başarılı hizmetler yapan ilçe belediyelerimizin birçok önemli hizmetlerini ve dokunuşlarını da katabilirsiniz. İpekyolu Kaymakamımıza ve belediye başkan vekilimize huzurunuzda teşekkür ediyorum. Gerçekten az önce okulumuza uğradım. Okulumuz adeta özel okul ve kolejlerden daha güzel imkanlara sahip. Bahçesi basketbol ve voleybol sahalarıyla harikulade olmuş. Öğretmenlerimiz hallerinden memnun. Çocuklarımız diyor ki; ‘bizim okulumuz özel okullardan daha güzel.’ Hedefimiz bütün okullarımızın Erçek’teki Mehmetçik ilk ve ortaokulu gibi olmasıdır. Hedefimiz bütün meydanlarımızın ve mahallelerimizin güzel olmasıdır. Allah’ın izniyle, sizlerin desteğiyle, önümüze engel çıkmaz ise önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Erçek, etrafındaki mahalleleri ve bütün ilçeleriyle birlikte Van, çok daha müreffeh, yaşanabilir, çok daha gelişmiş bir şehir olacaktır. Bundan şüphemiz yoktur” dedi.

Vali Zorluoğlu konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Elbette bu yaptıklarımız, saydıklarım ve sayamadıklarım… Tamamı hükümetimizin bizlere sağladığı imkanlarla yapıldı. Bizim elimizde sihirli değnek yok. Biz şunu yaptık; hükümetimizin ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Van’a özel olarak sağladığı destekleri, siz değerli kardeşlerimizin hizmetine sunduk. Biz aracıyız. İşin esas sahibi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır, değerli hükümetimizdir. Bu bakımdan da bunu da hafızamızda tutmalıyız. Türkiye bir dönüm noktası yaşayacak. Haziran 24 Türkiye için bir dönüm noktasıdır. Allah’ın izniyle ülkemiz bu dönüm noktasını da sorunsuz bir şekilde aşarsa artık hem bölgesinde hem de küresel anlamda büyük bir güç olma yolunda önünde hiçbir engel kalmamış olacak. Ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Allah’ın izniyle yakın zamanda dünyanın o büyük güçlerinden biri haline gelecek ve Türkiye’nin fikri sorulmadan kararı alınmadan bu bölgede adım atılamayacak.”

Mahalle sakinleriyle buluşmasından, 1995 yılında şehit olan Erçekli Piyade Er Süleyman Dağlar için okutulan mevlide geçen Vali Zorluoğlu, Cuma Namazının ardından mahallenin sağlık ocağını, esnafını ve Erçek Jandarma Karakol Komutanlığını ziyaretleriyle programını tamamladı.

Vali Murat Zorluoğlu’nun Erçek programında, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Karataş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, 6. Hudut Alay Komutanı Albay Şahin Yenilmez, kurum amirleri ve büyükşehir belediyesi ile VASKİ yetkilileri de yer aldı.