Kent Bilgi Sistemi

Kent Bilgi Sistemi

Kent Bilgi Sistemi
Van Büyükşehir Belediyesi Kent Bilgi Sistemi’nin Vatandaşlarımıza Faydaları

3 Boyutlu Kent Bilgi Sistemi üzerinden herhangi bir ada/parsel üzerinden İmar Planı Plan Hükümleri sorgulanabilmektedir.

İmar durumu sorgulanabilmekte, imar adasına konut mu ticaret mi yapılacağı,en fazla kaç katlı konut yapılacağı ön bahçe mesafesi,yan bahçe mesafesi,TAKS,KAKS bilgileri sorgulanabilmekte, vatandaşın belediyeye gelmesine gerek kalmadan bu bilgilere erişimi sağlanmaktadır.

Aykome’den girilecek veriler sayesinde günlük olarak Van şehrimizde nerede kazı çalışması yapıldığı bilgileri bu sistem üzerinden vatandaşın bilgilendirilmesi amacıyla sunulacaktır.

Tüm binalar gerçek kat yüksekliklerinde görüntülenmekte.Hastaneler,nöbetçi eczaneler bu sistem üzerinden vatandaşın kullanımına sunulmaktadır.
 

Tüm muhtarlıklar sisteme işlenmiştir ve güncellemeleri devam etmektedir.Muhtarlık yazısına tıklandığında Muhtar bilgi kartı olarak aşağıdaki gibi bir bilgi kartı açılmakta.Bu sayede Muhtarın adı soyadı ve telefon bilgilerine vatandaş hızlı bir şekilde ulaşabilmektedir.


Tüm otobüs durakları gerçek koordinatında sisteme işlenmiştir.Herhangi bir otobüs durağı tıklandığında o durağın adı ve duraktan geçen hat gösterlebilmektedir.

Tüm kadastro parselleri sisteme entegre edilmiş, herhangi bir kadastro parseli tıklandığında o parselin numarası,mahallesi,çevresi ve alanı otomatik olarak raporlanabilmektedir.
 
 
 
Planlama ve kadastro,imar verileri sayesinde yeşil alanlar,korunacakalanlar,sosyal altyapı alanları sorgulanabilmektedir.Aşağıdaki ekran görüntüsünden anlaşılacağı üzere park alanlarıyla ilgili bilgilere de erişim sağlanmaktadır.
Metin Kutusu: Planlama ve kadastro,imar verileri sayesinde yeşil alanlar,korunacakalanlar,sosyal altyapı alanları sorgulanabilmektedir.Aşağıdaki ekran görüntüsünden anlaşılacağı üzere park alanlarıyla ilgili bilgilere de erişim sağlanmaktadır.
 
Van 3 Boyutlu Kent Bilgi Sistemi, Coğrafi Bilgi Sistemleri Şube Müdürlüğü tarafından Van Büyükşehir Belediyesi sınırları  için hazırlanan ve sürekli güncellenecek bir sistemdir. 

Vatandaşlarımızın yorulmaması için, olması gereken en uygun sistem geliştirilmiş olup, sınırları içerisindeki bir yapı için kapı numarası alacak kişilerin ilgili evraklar ile kendi ilçe belediyelerine başvurmaları gerekmektedir. İlçe belediyeleri kendilerine açılan kullanıcı adı ve şifre ile bu bilgileri online olarak Van Büyükşehir Belediyesi'ne iletmektedir. Yapılan talepler anında Van Büyükşehir Belediyesi'nde bu konu ile ilgili görevlendirilmiş kişilerin ekranına düşmekte olup, görevli personeller gerekli incelemeleri yapıp bilgilerde eksiklik ya da yanlışlık var ise, eksiklerin tamamlanması için ilçe personeli ile online olarak sistem üzerinden haberleşmekte, eğer bütün bilgileri doğru ise gerekli işlemleri yapıp anında onaylamaktadır. İlçe Belediyesine başvuran kişilerin Adres Beyan Formu'nu almak için tekrar ilçe belediyesine gitmesine gerek yoktur. Numara talebinde bulunan vatandaşlarımız ile numara kontrolü yapmak isteyen kurum ve kuruluşlar gerekli bilgiler ile talepleri online olarak http://cbs.Van.bel.tr/TalepSorgulama.aspx adresinden sorgulanabilmektedir.

Kapı Numarası İçin Kamu Hizmet Standartları Gereği İstenen Belgeler
< >DilekçeTapu Kaydı Örneği (Fotokopi)Bina'nın Koordinatları-CD Ortamında (ED50 Ülke Koordinatı NCZ)Bina Fotoğrafları Dijital-CD Ortamında (Dört Cepheden)Varsa Yapı Ruhsatı En güncel olan 2013 yılı uydu fotoğrafı ve hassas arazi modeli ile şehrin sanal modelinde gezinti yapılabilir. Belediyemizin Yapmayı planladığı büyük projelerin bilgilerine erişilebilir, Kentin sokaklarında sanal olarak dolaşılabilir ve kentin gelişimi uydu görüntüsü üzerinde 3 Boyutlu izlenilebilir,  Kentin Ulaşım Sistemine erişilebilir. Tramvay, Otobüs, Bisiklet yolları ile durakları sorgulanabilir. Mevcut yol ağı kullanılarak en kısa yol analizi yapılabilir.   Kent Rehberi ile şehrin içindeki önemli kamu kurum ve kuruluşları, dernekler, okullar, sağlık tesisleri, eczaneler, emniyet birimleri, oteller, tarihi eserler vb. sorgulanabilir. Bulunduğunuz yere en yakın Hastane, Eczane vb. her türlü yer sorgulanabilir. Kent içinde bulunan tescilli ve tescilsiz tüm tarihi eserlere, bunlarla ilgili fotoğraf, kısa bilgi ve tescil fişlerine ulaşılabilir. Mahallelere ilişkin olarak alan, nüfus ve muhtar iletişim bilgilerine ulaşılabilir. Asri mezarlık bölgesindeki mezarlara ve defin bilgilerine ulaşılabilir. Hobi bahçelerine ait bilgilere ulaşılabilir. Polis Sorumluluk Sınırları, itfaiye yerleri, pafta indeksleri bilgilerine ulaşılabilir.  Arama Senaryolarında; Adres arama özelliği ile ilçe, mahalle, cadde, sokak, kapı no bilgileri 3 Boyutlu harita üzerinde görülebilir, Önemli Yer Arama ile resmi/özel kurum (sağlık, eğitim, vb.) bilgileri, eczaneler, ulaşım noktaları, önemli tarihi binalar ve bilgileri, kültür ve turizm tesislerine ulaşılabilir. Herhangi bir noktayı işaretleyerek o konumun adres bilgisini ekrana getirebilir, Koordinat bilgisi girilerek koordinata gidebilir, 3 Boyutlu model üzerinden alan ve mesafe ölçümü yapılabilir, profil alınabilir ve görüş analizi yapılabilir. 3 Boyutlu Kent Rehberine sınırsız sayıda kullanıcı ulaşabilir. Farklı tarihlerdeki  uydu fotoğrafı ile kıyaslanarak şehrin yıllara göre gelişimi tesbit edilebilir. Yazılım üzerinde güncel deprem bilgileri, hava durumu bilgileri, wikipedia ve konum bilgileri görülebilir. Google maps, Windows Live maps ve Openstreetmaps gibi harita servisleri görüntülenebilir.Tavsiye Edilen Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi : Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, Windows 7
CPU : 500 Mhz, Pentium 3  (Önerilen 2.0 GHZ Pentium 4)
Sistem Belleği (RAM): 256 Mb minimum, (1024 Mb önerilen)
Sabit Disk : 400 Mb boş alan  (Önerilen 2 Gb)
Ağ Hızı : 128 Kbit/saniye  (Önerilen 1 MBit/saniye)
Grafik Kartı: 16 Mb VRAM ile 3B desteği  (Önerilen 64 Mb ve üstü)
Ekran: 1024x768, "16-bit Yüksek Renk" özellikli ekran (dpi:96)
BELEDİYE BAŞKANI
baskan
Murat ZORLUOĞLU
Büyükşehir Belediye Başkan V.
Van Otobüs Saatleri
Deniz Otobüsü Saatleri
Su Borcu Ödeme
188
E-imar
Belvan Dolum Noktaları