Van Büyükşehir Belediyesi
VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Sn. Ozan Balcı’dan 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı

12 Mart 2023 , Pazar


Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Sn. Ozan Balcı 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.


  • Mesajda şu ifadeler yer aldı;

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı’mızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ‘’Milli Marş’’ olarak kabul edilişinin 102. yıl dönümünü kutlamanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

İstiklâl Marşımız; yüce milletimizin yokluklar ve imkânsızlıklar içerisinde gösterdiği fedakârlığının, azim ve kararlığının, vatanseverliğinin kelimelere dökülerek, bağımsızlık mücadelemizin nasıl kazanıldığının ilmek ilmek anlatıldığı muazzam bir eserdir.

“Milli Marş, para ile yazılmaz” diyerek Türk milletinin zaferini, yüceliğini, bayrağımızın kutsallığını en güzel duygularla ifade ederek gönülleri fetheden Mehmet Akif, milletine adadığı bu şiiri kendisine ait görmemiş ve şiirlerini topladığı Safahat'a dâhil etmemiş, hatta verilen ödülü dahi askerlerin ihtiyaçları karşılansın diye orduya bağışlamıştır.

Kadim ve köklü medeniyetimizi, şan ve şeref dolu tarihimizi tanıyan, özümseyen, devletimizin bekâsını ilelebet payidar kılacak, ata mirasına sahip çıkacak şuurda ve bilinçte nesiller yetiştirmek kahraman ecdadımıza olan borcumuzun gereğidir.

Bu duygu ve düşüncelerle; İstiklâl Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 102. yıldönümünü kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, İstiklâl Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u, İstiklâl Kahramanlarımızı ve tüm şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnetle anıyorum.

Bu içerik Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından yayımlanmıştır.

Kişisel Verileri Koruma Kanununa uygun bir şekilde web sitemizde çerez kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için Gizlilik Politikası ve Aydınlatma Metnini inceleyebilirsiniz.