VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BELVAN KART

Belvankart dolum merkezleri için tıklayınız.

Otobüs ücret tarifeleri için tıklayınız.
OTOBÜS ULAŞIMI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR


1-)  Belvan Kart nedir ?

·         Tam, indirimli, ücretsiz olmak üzere Van il sınırları içerisinde kullanılabilen, ulaşım kartıdır.

 

2-) Belvan Kart nereden alınır?

a) Kişiselleştirme ve dolum merkezlerinden temin edilebilir.

·         Kişiselleştirme merkezleri ; İndirimli, ücretsiz, tam Belvan Kartı satışı yapılabilen noktalardır.

·         Van Kişiselleştirme Merkezi : Aydın Perihan AVM Karşısı, Şerefiye Mah. Vali Sk. Akdamar Yapı Konutu A Blok No:16 (Eski Vali Konağı Arkası) İPEKYOLU/VAN 

·         Erciş Kişiselleştirme Merkezi : Vanyolu Mah. Vanyolu  Bulvarı Kaymakamlık Bahçesi Erciş

·         YYÜ Kişiselleştirme Merkezi : YYÜ toplu taşıma son durağıb) Bayilerden (Sadece Belvan Tam Kart) temin edilebilir.

·         Bayiler ; Tam Belvan Kart satışı yapılabilen noktalardır.

·         Belvan Kart Bayi Listesi için Tıklayınız.3) Belvan Karta bakiye yükleme nasıl yapılabilir ?

·       Bayilerden

·       IOS ve Android uygulamalardan “Belvankart” indirilerek, Belvankart uygulamasından yükleme yapılabilir.

·       Akıllı dolum cihazlarından

·       Online yüklemelerden

belvankart.van.bel.tr

www.akillibiletim.com

 

 

 4) Neden Belvan Kart ?

·         Şehir içi seyahatlerinizde 60 dk. İçinde ikinci aktarmanız %60 indirimli

·         Hızlı biniş sağlar

·         Kontrollü harcama sağlar

·         Güvenli yolculuk sağlar

·         Belediye ve Özel Halk Otobüslerinde geçerli olması

 

5) Kişiselleştirilmiş (indirimli, ücretsiz) Belvan Kart edinmek için gerekli evraklar nelerdir?

 

·         Öğrenci İndirimli Belvan Kart

o   Güncel Öğrenci Belgesi

o   Kimlik fotokopisi

o   1 adet fotoğraf

Not: Açık öğretim fakültesi öğrencileri için 29 yaşından büyükler ek olarak sigortalı bir işte çalışmadığına dair (SGK aktif kaydı olmadığına) belge getirmeleri gerekmektedir.

 

 

·         60 Yaş Üstü (indirimli) Belvan Kart

o   Kimlik fotokopisi

o   1 adet fotoğraf

 

·         65 Yaş Üstü (ücretsiz) Belvan Kart

o   Kimlik fotokopisi

o   1 adet fotoğraf

 

·         Engelli (ücretsiz) Belvan Kart

o   Kimlik fotokopisi

o   1 adet fotoğraf

o   Güncel Engelli Raporu

Not: %40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen kişileri kapsar.


·         Engelli Refakatli (ücretsiz) Belvan Kart

o   Kimlik fotokopisi

o   1 adet fotoğraf

o   Güncel Engelli Raporu

Not: %70 ve üstü ağır engelli olduğunu belgeleyen kişilere ve yaşı 14'ü geçmeyen özür oranı %40 ve üzeri olup tek başına seyahat edemeyecek kişileri kapsar. Engelli Refakatli (ücretsiz) Belvan Kart sahibi ile beraber yanında seyahatine eşlik eden refakatli ulaşımdan ücretsiz faydalanır.


·         Öğretmen (İndirimli) Belvan Kart

o   Görev Yeri Belgesi

o   Kimlik fotokopisi

o   1 adet fotoğraf

Not: Başvuruda bulunacak öğretmenlerin 657 Sayılı Devlet Memuru statüsünde atanmış olması gerekmektedir.

 

·         Gazi ve Eşi, Şehit Dul ve Yetimleri – Milli Sporcular

o   SERBEST ibareli tanıtım kartı fotokopisi

o   Kimlik fotokopisi

o   1 adet fotoğraf

 

·         Sarı Basın Kartı Sahipleri

o    Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca verilmiş Sarı Basın tanıtım kartı fotokopisi

o    Kimlik fotokopisi

o   1 adet fotoğraf

 

·         Belediye Zabıtası

o    657’e tabi Zabıta Personel Kartı fotokopisi

o    Kimlik fotokopisi

o    1 adet fotoğraf6-) Toplu taşıma, Belediye Otobüslerinin hat, sefer, saat bilgisine nasıl ulaşabilirim?

·         https://van.bel.tr/ adresine giriş yapıp, “Otobüs Saatleri” sekmesinden ulaşılabilir

·         IOS ve Android uygulamalardan “Belvankart” indirilerek, “Hat Hareket Saatleri” sekmesinden ulaşılabilir.7-) Toplu taşıma içerisinde unutulan veya kaybolan eşya için ne yapmam gerekiyor?

·         IOS ve Android uygulamalardan “Belvankart” indirilerek, “Kayıp Eşya” sekmesinden gerekli alanlar doldurularak tahkikat başlatılabilir.                

·         4444465 Van Büyükşehir Belediyesi aranarak dâhili 3061 tuşlanarak ilgili personele kayıt açtırılıp tahkikat başlatılabilir.

·         0530 297 52 52 Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Whatsapp (sadece online yazışma ile) ihbar hattına yazarak kayıt açtırılıp tahkikat başlatılabilir.

·         0432 215 65 50 Belvan Kart Çağrı Merkezi aranarak ilgili personele kayıt açtırılıp tahkikat başlatılabilir.8-) Belvan Kartımı kaybettim ne yapmam gerekiyor?

·       Aşağıda belirtilen Kişiselleştirme Ofisi adreslerinden hangisine yakınsanız, başvuru yapmanız halinde yeni Belvan Kartınız oluşturulup Kart içinde kalan bakiye aktarımı ile birlikte sorununuz çözülebilir.

·       Van Kişiselleştirme Merkezi : Aydın Perihan AVM Karşısı, Şerefiye Mah. Vali Sk. Akdamar Yapı Konutu A Blok No:16 (Eski Vali Konağı Arkası) İPEKYOLU/VAN

·       Erciş Kişiselleştirme Merkezi : Vanyolu Mah. Vanyolu Bulvarı. Kaymakamlık Bahçesi Erciş / Van

·       YYÜ Kişiselleştirme Merkezi : YYÜ toplu taşıma son durağı9-) Belvan Kartıma online yükleme yaptım yansımadı ne yapmam gerekiyor?

·        Mesai saatleri (08:00-17:00, hafta içi) dışında yapılan yüklemeler bekleyen bakiyede kalabilir, hafta içi mesai saatlerinde yükleme yapılması önerilir.

·        Belvan Kartlara yapılan hafta içi online yüklemeler banka üzerinden gerçekleştiği için anlık değil de 5-15 dk içerisinde yansımaktadır.

·        Belvan Kartlara yapılan hafta içi online yüklemelerde yansımayan bakiyeler, toplu taşımada kullanılan validatöre ilk okumada Belvan Kartınıza otomatik yansır.

·        Mesai saatleri ve dışında yapılan her türlü yüklemelerde yansımayan bakiyeler ile alakalı 4444465 Van Büyükşehir Belediyesi aranarak dâhili 3061 tuşlanarak, 0530 297 52 52 Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Whatsapp (sadece online yazışma ile) ihbar hattına yazılarak, 0432 215 65 50 Belvan Kart Çağrı Merkezi aranarak ilgili personele kayıt açtırılıp konu ile alakalı teknik personellere mesai saatleri dahilinde (hafta içi 08:00-17:00) aktarım yapılarak yansımayan yükleme sorunu giderilir.10-) Belvan Kartı online ve mobil işlemlerde kart numarası kabul edilmiyor ne yapmam gerekiyor?

·         Belvan Kart üzerinde görülen Kart No’da belirtilen kart numarası kısmında - (tire)  den sonraki numaraların girilmesi gerekmektedir, işlem bu şekilde gerçekleştirilirse kart numarası kabul edilecektir.  11-) Belvan Kart ve Ulaşım ile alakalı ilgili çağrı merkezlerinin çalışma saatleri nelerdir?

 

·        4444465 Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Teknolojileri Şube Müdürlüğü dâhili 3061, 0530 297 52 52 Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Whatsapp (sadece online yazışma ile) ihbar hattı, 0432 215 65 50 Belvan Kart Çağrı Merkezi çalışma saatleri haftanın her günü saat 08:00-22:30 arası hizmet vermektedir.

·        Belvan Kart ile alakalı Çağrı Merkezi tarafından çözülemeyen teknik konular için hizmet veren yüklenici firma olan ASİS personellerinin çalışma saatleri sadece hafta içi 08:00 – 18:00 arasıdır.12-) Bitmeyen Belvan Kart nedir, nasıl aktif edebilirim?

·        IOS ve Android uygulamalardan “Belvankart” indirilerek, uygulama içerisinde bulunan Bitmeyen Kart sekmesine tıklayarak çıkan menüden gerekli alanlar doldurularak ve kredi kartı tanımlanarak Belvan Kart bakiyesinin belirli bir limitin altına düşmesiyle otomotik olarak önceden belirlenen bakiyenin yüklenmesi gerçekleştirilebilir.13-) Belvan Kart (indirimli, ücretsiz)  vizeleme işlemi nasıl yapılır?

·       Belvan Kartınızın son vizeleme tarihinden geçen 1 yıl süresi dolmuş ise vizeleme yapılması gerekmektedir, vizeleme işlemleri için ücretsiz ve indirimli Belvan Kart sahiplerinin tekraren fotoğrafa gerek kalmadan, ilgili güncel evrakları ve kimlik fotokopileri ile birlikte en yakın lokasyonunuza göre aşağıda belirtilen Kişiselleştirme Merkezleri üzerinden Vizeleme işlemleriniz yapılabilmektedir.

·       Van Kişiselleştirme Merkezi : Aydın Perihan AVM Karşısı, Şerefiye Mah. Vali Sk. Akdamar Yapı Konutu A Blok No:16 (Eski Vali Konağı Arkası) İPEKYOLU/VAN

·       Erciş Kişiselleştirme Merkezi : Vanyolu Mah. Vanyolu Blv. Kaymakamlık Bahçesi Erciş / Van

·       YYÜ Kişiselleştirme Merkezi : YYÜ toplu taşıma son durağı

 

Kişisel Verileri Koruma Kanununa uygun bir şekilde web sitemizde çerez kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için Gizlilik Politikası ve Aydınlatma Metnini inceleyebilirsiniz.