Van Büyükşehir Belediyesi
VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYEMİZİN DESTEKLERİYLE DÜZENLENEN YAMAÇ PARAŞÜTÜ VE PARAMOTOR HEDEF ŞAMPİYONASI SONA ERDİ

24 Eylül 2023 , Pazar


Van Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Hava Sporları Federasyonunun iş birliğiyle 'Hava Sporları Heyecanı Van Gölünde yaşanır' sloganıyla düzenlenen Yamaç Paraşütü ve Paramotor Hedef Şampiyonası renkli görüntülerle sona erdi.

Van'ın tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerinin tanıtımını sağlamak, yamaç paraşütü sporunun yaygınlaşması amacıyla düzenlenen şampiyonaya, birçok ilden 67 yarışmacı katıldı. Şampiyonanın son gününde, Tuşba ilçesindeki Ayanıs Dağı'ndan paraşütle havalanan sporcular, dağın eteğindeki Van Gölü sahilinde belirlenen alana inmeye çalıştı. Süphan Dağı ve Van Gölü'nün eşsiz manzarası eşliğinde uçan sporcular, Van semalarında renkli görüntüler oluşturdu.

Yarışlar sonucunda yamaç paraşütü genel klasmanda Abdülmenav Nergis birinci, Kürşad Sarıbaş ikinci, Berkay Özel üçüncü, kadınlar klasmanında ise Hande Günden birinci, Elif Gülşat Keskin ikinci, Elif Derya Çiçek üçüncü oldu. Paramotor klasmanında ise Ali Aktaş birinci, Mehmet Baru ikinci ve Ali Kabaş üçüncülüğü elde etti.

Dereceye giren sporcular için Tuşba ilçesi Ayanis Mahallesi sahilinde ödül töreni düzenlendi. Törene katılan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, yamaç paraşütü etkinliğiyle paramotor yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini verdi.

Programın açılış konuşmasını yapan Türkiye Hava Sporları Federasyonu Başkanı Ahmet Saim Yılmaz, burada ilk defa Paramotor Türkiye Şampiyonası'nı düzenlediklerini belirterek, misafirperverliklerinden dolayı Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı ve Van halkına teşekkür etti.

“VANIMIZA AYRI BİR GÜZELLİK KATTINIZ”

Daha sonra kısa bir konuşma yapan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, yapılan etkinliğin önemine dikkat çekerek, “Türkiye Hava Sporları Federasyonu'yla beraber Van Büyükşehir Belediyemizin Gençlik Spor İl Müdürlüğümüzün, sporcularla beraber yaptığı yamaç paraşütü etkinliğiyle paramotor yarışmasında sizlerle beraber bulunmaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bütün sporcularımıza canı gönülden, kalpten, yürekten teşekkür ediyorum. Şehrimizi şenlendirdiniz. Vanımıza ayrı bir hava ve ayrı bir güzellik kattınız. Bundan dolayı hepinize Van’ımıza gelip bu güzelliğe iştirak ettiğiniz için müteşekkir olduğumu ifade etmek istiyorum. Güzel bir etkinlik oldu. Bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde çok büyük katkısı olan Hava sporları federasyonunun kıymetli yönetim kurulu Başkanı Ahmet Bey'e kıymetli Kemal Gürtaş Bey'e ve üyelerine canı gönülden teşekkür ediyorum. Ben de sporu seven, sporcularla bir ve beraber olan Sportif aktiviteleri destekleyen bir Vali ve idareci olarak sporcularımızla beraber olmaktan büyük mutluluk duydum.” dedi.

“SPOR ALTYAPISINA ÇOK BÜYÜK KATKI SAĞLIYORUZ

Van’da yapılan spor faaliyetlerine de değinen Vali Ozan Balcı sözlerini şu şekilde tamamladı;

“Bizler de burada spora ilişkin güzel şeyler yapıyoruz. Öncelikle spor Van projemiz var. Bunun amacı, her çocuk bir spor dalıyla uğraşmalı ya da bir spor dalının sevmeli. Anaokulundan ilkokul, ortaokul ve liseye kadar yoğun şekilde etkinliklerimiz devam ediyor. Bir taraftan da spor altyapısına çok büyük katkı sağlıyoruz. Şu anda Van'da 12 tane yüzme havuzu yapılıyor 18 tane kapalı spor salonu yapılıyor. Yaklaşık 300 tane voleybol basketbol sahası yaptık. İçinde 5 kapalı spor sahası olan sporcu fabrikası tamamlanıyor. Onun dışında yaklaşık 40 milyon değerinde okul sporlarına malzeme desteği veriyoruz. Kısacası sporu seviyorum. Spora destek vermekten de büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Etkinliğimiz güzel oldu. Etkinliğe katılan herkese canı gönülden teşekkür ediyorum. Ayrıca kadınlara da ayrı bir önem ve kıymet veriyoruz. Ben şuna inanıyorum. Kadınların aklından, zekâsından ve yeteneklerinden yararlanamayan toplumlar vücutlarının yarısı felç olmuş insan gibidir. Kadının gücü, Van’ın gücü, Kadının gücü, Türkiye'nin gücü diyoruz. Burada kadınlarımız yine bir numara olduğunu gösterdi. Yarışmada da dereceler elde ettiler. Kadınlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Onları bir kez daha kutluyorum. Bu duygu ve düşüncelerle tekrar bu etkinliği gerçekleştirmesinde emeği geçen bütün ekip arkadaşlarıma katkısı olan bütün arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. Gördüğünüz gibi Van’da huzur ve güvenlik hakim. Van Gölü'nün kenarında bu güzel etkinliği yaptık. Nice güzelliklerde bir araya gelmek dileğiyle. Hepinizi sevgiyle, saygıyla, hürmetle selamlıyorum.”

Konuşmaların ardından dereceye giren sporculara madalya ve kupaları verildi. Etkinlik hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından sona erdi.

 

Bu içerik Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü tarafından yayımlanmıştır.

Kişisel Verileri Koruma Kanununa uygun bir şekilde web sitemizde çerez kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için Gizlilik Politikası ve Aydınlatma Metnini inceleyebilirsiniz.