Van Büyükşehir Belediyesi
VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 10 METRE KAR BULUNAN YAYLA YOLLARINI AÇIYOR

25 Haziran 2020, 16:50.


Van Büyükşehir Belediyesi haziran ayının sonunda Bahçesaray ilçesinde kar kalınlığı yer yer 10 metreyi bulan yayla yollarının açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Geçmişte sürekli yollunun kapanmasıyla ünlenen ve "9. gezegen" olarak adlandırılan Bahçesaray ilçesinde Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ile Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığına bağlı ekipler, yüksek dağların yamaçlarından geçen yayla yollarının açılması için çaba gösteriyor. Sıcaklığın artması ve yağışlarla karın sertleştiği yayla yollarında ekskavatörle çalışma yürüten ekipler, bazı kesimlerde 10 metreyi bulan kar kütlelerini güçlükle temizleyerek ilerleyebiliyor. 

Ekiplerin çalışma yürüttüğü bölgeye gelen berivanlar (süt sağan kadın) at ve eşekleriyle kar kütlelerini aşıp yaylalara ulaşarak hayvanlarını sağıyor.

"İNSANLAR DENİZE GİRERKEN BİZ ÜŞÜYORUZ"

Sahil kentlerinde deniz sezonunun başlamasına rağmen ilçede halen karla mücadelenin devam ettiğini söyleyen Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas, “Bahçesaray'ın bir tarafı kış, bir tarafı yaz, bir tarafı da bahardır. Bunların hepsi bir arada yaşanıyor. Bu da Bahçesaray'ın bir güzelliğidir. Önceki yıllarda bölgedeki yaylalar kullanılamıyordu. Şimdi bununla ilgili çalışmalar yapılıyor. İnşallah hayvancılık, arıcık gelişir, insanımızın huzuruna ve ekonomisine katkısı olur. Büyükşehir Belediyemizce insanımızın huzuru, rahatlığı için her türlü çalışma titizlikle yapılıyor." diye konuştu.

"BÜYÜKŞEHİR YAYLACILARIN ÇİLESİ BİTİRECEK"

Yol Bakım Onarım Daire Başkanlığı Bahçesaray Şantiye Şefi Abdullah Karca da ilçenin zorlu coğrafyası nedeniyle karla mücadelenin güçlükle yürütüldüğünü belirtti. 

Karca, 4 günden bu yana kar kalınlığının 10 metreyi bulduğu bölgede çalıştıklarını dile getirerek, şunları söyledi:

"3-4 günlük bir çalışmayla burayı açacağız. Bu yolu kullanarak yaylaya gitmek isteyenler araçlarını kullanabilecekler. Bulunduğumuz bölgeye kadar araçlarıyla gelen yaylacılar kalan 20-25 kilometrelik yolu ya atlarıyla ya da yürüyerek gidiyorlar. Bunu günde 2-3 kez tekrarlıyorlar. Yolu açtıktan sonra araçlar yaylaya kadar gidecek ve bu çileleri de bitecek. Bahçesaray’da karla mücadele ekipleri yaz mevsimini iki ay görüyor. Özelikle bazı bölgelerde kar bitmeden tekrar kar yağıyor." 

Ekskavatör operatörü Emin Uygur da "Şu an temizlediğimiz noktada kar kalınlığı 8 metre, 50-60 metre sonra bu kalınlık 13-14 metreyi buluyor. Yaylalarda hayvan besleyen insanların sıkıntı yaşamaması için bu çalışmayı yürütüyoruz." dedi.