Van Büyükşehir Belediyesi
VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Fen İşleri Dairesi Başkanlığı

Mehmet KAPTANOĞLU
ÖZGEÇMİŞ
Mehmet KAPTANOĞLU
mehmet.kaptanoglu@van.bel.tr
KISA ÖZGEÇMİŞ
1971 Van Merkez’de doğdu. İlk, orta ve liseyi Van’da tamamladıktan sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Kültürteknik (Tarımsal Yapılar ve Sulama- Zirai İnşaat) bölümünü 1993 yılında tamamlayarak Mühendis ünvanı aldı. 1994 yılında Van Belediye Başkanlığı’nda memuriyet hayatına başlayarak, Zabıta ve Park ve Bahçeler Müdürlüklerinde mühendis olarak görev yaptı. 1995-1997 yılları arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak görev yaptı. Aynı zamanda Yüksek Lisansını tamamlayarak Yüksek Mühendis ünvanı aldı. Meslek yüksek okullarının inşaat bölümlerinde çeşitli dersler verdi. Daha sonra mülga Van Çevre Müdürlüğü’ne Yüksek Mühendis olarak naklen geçiş yaptı. Yine mülga Van Çevre ve Orman Müdürlüğü’nde Yüksek Mühendis ve 2005 yılındaki Bakanlık görevde yükselme sınavını kazanarak asaleten ÇED ve Çevre Şube Müdürü olarak görev yaptı. 2011 yılında bir yıl İl Müdürlüğü ve Van Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nde 2 yıl İl Müdür Yardımcılığı görevi sonrası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ağrı Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yaptı.2014 yılında Adalet Meslek Yüksek Okulunu bitirdi.

VANÇEB’in kurulması çalışmalarında Birliğin kurulması ile Birlik Teknik Müdürlüğü yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Özel Atıklar Eşleştirme Projesi ve Avrupa Birliğine uyum sürecinde Yönetmelik alt yapısını oluşturmak için Avrupa’da çeşitli çalışmalarda bulundu. Bu kapsamda özel atıklara ( pil, akümülatör, atık yağlar v.b ) ait Yönetmelik çalışmalarında görev aldı.

Avrupa Birliği Van, Bitlis, Muş ve Hakkari illerini temsilen T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığını temsilen Çevre uzmanı olarak görev yaparak Brüksel’de çeşitli çalışmalar yaptı.

2017 tarihinde Van Büyükşehir Belediye Başkanlığına naklen geçiş yaparak sırasıyla Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı ve halen Park ve Bahçeler Daire Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Evli ve üç çocuk babasıdır.
İLETİŞİM
Van Büyükşehir Belediyesi Seyit Fehim Arvasi Mahallesi İpekyolu/VAN
444 44 65 0(432)216-20-08