Van Büyükşehir Belediyesi
VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

İtfaiye Dairesi Başkanlığı

Abdulilah ARVAS
ÖZGEÇMİŞ
Abdulilah ARVAS
abdulilah.arvas@van.bel.tr
KISA ÖZGEÇMİŞ
1961 Yılında Van İli Gürpınar İlçesinde doğdu. İlkokul eğitimini Gürpınar İlçesinde, orta ve lise eğitimini ise Van’da tamamladı.

1982 yılında Mısır ( El-Ezher ) Üniversitesinde “ Hadis ve Tasfir “ bölümü eğitimini tamamlamıştır. 1983 yılında ise Adana ( Marsa ) fabrikasında personel müdürü olarak yaklaşık iki yıl görev yaptıktan sonra 1985 yılında Van Belediyesi İtfaiye Amirliği görevine atanmıştır. Yaklaşık olarak 13 yıl İtfaiye Amirliği görevini yaptıktan sonra 1998 yılında İtfaiye Müdürlüğüne atanmıştır. Ayrıca 2000-2002 yılları arasında vekaleten Van Belediyesi Trafik Müdürlüğü görevini de yürütmüştür. 2002 – 2016 yılları arasında İtfaiye Müdürlüğü görevini başarılı bir şekilde sürdürmüş ve 2014 yılında ise Eskişehir Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi “ Hadis ve Tasfir “ bölümü mezuniyetini tamamlamıştır. 2002-2016 yılları arasında İtfaiye Müdürlüğü görevini yürüttüğü dönemlerde İtfaiye okulu mezuniyeti de mevcuttur. Osmanlıca ve Arapça Eğitmenliği de yapmaktadır. Buna binaen 2015 -2016 yıllarında Başbakanlık Osmanlı Arşivi adına Fahri Yeminli Müşavir olarak 450 sayfa Osmanlı Arşivi Tercümesi de yapmıştır.Ayrıca NBC ( Nükleer Kimyasal ve Biyolojik ) maddelerden doğabilecek zehirlenmelere karşı alınabilecek önlemler ile ilgili uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. İtfaiye Müdürlüğü görevine atandıktan bu yana geçen süre zarfında Sertifikalı olarak ” İtfaiye Eğitim Uzmanlığı, Yangın Önleme Denetim Uzmanlığı, Yangın Yeri Zarar-Ziyan Tespiti Uzmanlığı ve Yangın Söndürme Teknikleri Uzmanlığı” eğitimlerini tamamlamıştır. Ayrıca AKOM (Afet Koordinasyon Merkezi ) Başkan yardımcılığı ve Sivil Savunma Kolu Başkanlığı görevlerinide aktif olarak yürütmektedir.. TİBDER ( Türkiye İtfaiyeciler Birliği Derneği ) yönetim kurulu üyesidir. Bunun yanı sıra Van İli Topyekün Savunma, Seferberlik ve Savunma Hazırlıkları Planlama ve Koordinasyon Kurulu üyeliği de bulunmaktadır.

2017 Yılında Van Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı görevine başlamış ve aktif olarak bu görevi başarılı bir şekilde yürütmeye devam etmektedir. Van Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığının personel sayısı ve araç filosunu genişletilerek bölgenin en güçlü 10 itfaiyesinden biri olmasına katkı sağlamıştır. Evli ve 5 çocuk babasıdır.
İLETİŞİM
Van Büyükşehir Belediyesi Seyit Fehim Arvasi Mahallesi İpekyolu/VAN
444 44 65 0(432)216-20-08